Wilgotność powietrza

Zbyt wysoka wilgotność to problem, który spędza sen z powiek wielu lokatorom. Wilgotne mury mogą być przyczyną powstawania grzybów i pleśni. Mokre ściany to również podwyższone koszty ogrzewania, nieprzyjemny zapach czy opóźnienia w pracach remontowych. Często najprostszym rozwiązaniem wynajęcie osuszaczy powietrza. Jakie urządzenie wybrać? Przed wynajmem najlepiej zrozumieć z czym tak naprawdę mamy problem i jak działa osuszacz.

Co to jest wilgotność powietrza?
Wilgotność powietrza to pojęcie, które określa ilość wody jaka znajduje się w powietrzu. Najczęściej stosowana jest wilgotność względna wyrażana w procentach. Optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu to 40-60%. Zbyt niska wilgotność powoduje nadmierne wysychanie spojówek, nasilenie się objawów chorób górnych dróg oddechowych, a nawet przesuszenie skóry. Zbyt duża wilgotność powoduje z kolei rozwój bakterii i grzybów. Jak powszechnie wiadomo pleśnie oraz grzyby wpływają bardzo wyniszczająco na zdrowie. Szczególnie narażone na negatywny wpływ zagrzybienia mieszkania są dzieci. Występowanie pleśni powoduje u dzieci różnego rodzaju alergie czy nawet astmę.

Wilgotność a temperatura
Wilgotność powietrza zależy bezpośrednio od jego temperatury. Dzieje się tak dlatego, że w zimnym powietrzu 'mieści się’ mniej wody niż w ciepłym. To właśnie przez tą właściwość obserwujemy zwiększoną wilgotność w zimnych piwnicach, a także przesuszone powietrze na strychu. Na wilgotność powietrza w mieszkaniu ma również wpływ pora roku czy pogoda. Zimą, kiedy włączymy ogrzewanie powietrze może być bardzo przesuszone. W pozostałej części roku mamy raczej do czynienia z problemem zbyt wysokiej wilgotności. Duży wpływ na to czy w mieszkaniu lub domu jest wilgotno ma to, w jaki sposób jest zbudowane. Problem zawilgocenia dotyczy szczególnie mieszkań w tzw. starym budownictwie, mieszkań ze słabą wentylacją oraz znajdujących się na parterze. Dodatkowo łatwiej o wilgoć w zabudowaniach znajdujących się przy lesie, zbiornikach wodnych, na terenach podmokłych lub bardzo zacienionych.

Wilgoć w domu – jak sobie z nią radzić?
Przed przystąpieniem do jakichkolwiek kroków wilgotność powietrza należy zmierzyć.

Pomiar należy wykonać kilka razy o różnych porach dnia. Jeśli wilgotność powietrza stale znajduje się w przedziale powyżej 60% to jest wyższa niż zalecana. Przyczyny nadmiernej wilgotności mogą być różne. Jeśli nie mieszkamy na terenach, na których jej wartość jest naturalnie podwyższona przyczyną wysokiej wilgotności może być np.:

Wilgoć technologiczna – jest to woda znajdująca się w ścianach i posadzkach nowo wybudowanych domów jak i budynkach po modernizacjach. Jeśli nie została usunięta po wykonaniu prac budowlanych często wychodzi z ścian w najmniej pożądanym momencie.

Niesprawna wentylacja – wilgoć powstaje podczas wielu codziennych czynności wykonywanych w domu takich jak pranie, gotowanie, zmywanie naczyń czy mycie podłóg. Brak wentylacji sprawia, że wytworzona przez nas wilgoć nie może wydostać się poza mieszkanie.

Niesprawna hydroizolacja budynku – nieodpowiednia hydroizolacja budynku może skutkować zawilgoconą piwnicą. W wyniku występowania podciągania kapilarnego zamoknąć może także ściana na wyższych kondygnacjach.

Brak izolacji cieplnej – w niektórych przypadkach powoduje przemarzanie ścian – na zimnych ścianach pojawiają się krople wody, która wytrąca się z powietrza. Jest to bardzo szybki przepis na powstanie zagrzybienia na ścianie.

Wysoki poziom wód gruntowych – poziom wód gruntowych nie jest stały. Zmienia się w zależności od pory roku oraz ilości opadów. Na jego poziom mają też wpływ nowo wybudowane budynki. Zdarzają się miejsca, w których poziom zwiększył się na tyle, że dotychczasowa hydroizolacja nie spełnia roli. W takich wypadkach należy ją odnowić co niestety łączy się z kosztownymi pracami budowlanymi.

Nieodpowiednio wykonany drenaż lub jego brak – drenaż służy do odprowadzenia nadmiaru wody, która zbiera się wokół fundamentów. Jeśli jest niedrożny woda znajduje ujście w miejscach takich jak piwnica.

Niesprawne instalacje wod-kan – awarie instalacji wodnych i kanalizacyjnych spowodowane są zarówno niedbałością podczas ich wykonywania jak i wiekiem samych instalacji.

Dziurawy dach – wbrew pozorom jest to jedna z najczęstszych przyczyn zalań. Ślady nie zawsze są łatwe do wykrycia. Woda może znaleźć ujście kilka pięter niżej nie wzbudzając podejrzeń.
Powodzie i zalania – niektóre rejony Polski są zamieszkałe pomimo, iż zalania i podtopienia występują tam równie często co mrozy na Syberii.

Rozwiązania powyższych problemów są często drogie lub nieosiągalne. Nadmiaru wilgoci możemy się jednak pozbyć przy pomocy osuszacza powietrza. Wychwytuje on wodę w postaci gazowej i zmienia ją w ciecz odprowadzając do zbiornika bądź kanalizacji. Jesteśmy dzięki temu w stanie obniżyć wilgotność powietrza nie ingerując w strukturę budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *