Ozon-Tech

Kilka słów o ozonie. Czy jest bezpieczny ? Gdzie i kiedy się go stosuje?

OZON A ZDROWIE

Ludzkość od tysięcy lat kształtuje środowisko, w którym żyje. Koszt zmian cywilizacyjnych wprowadzanych przez ludzi jest ogromny, ale dzięki nim poprawiamy jakość i długość naszego życia.

Rozwój medycyny, a w szczególności profilaktyki, spowodował wynalezienie sposobów usuwania ze środowiska szkodliwych dla człowieka drobnoustrojów powodujących i przenoszących choroby.

Jak dotąd najpopularniejszym sposobem jest odkażanie za pomocą środków chemicznych, np. chlorowania. Stare sposoby dezynfekcji niosą z sobą ryzyko zatruć. Ozonowanie jako sposób bardziej zgodny z naturą jest czysty chemicznie.

Od dawna znany jest dobroczynny wpływ ozonu na procesy życiowe zachodzące na kuli ziemskiej. Podobnie jest z ozonem wytwarzanym przez człowieka w generatorze – oczyszcza środowisko z drobnoustrojów, pleśni, grzybów, przy stosunkowo niewielkim ryzyku dla organizmu człowieka.

Zalety ozonu to przede wszystkim brak produktów ubocznych jego stosowania, wyjątkowo duża szybkość dezynfekcji, rozkładanie nadmiaru ozonu do tlenu. Nie pozostawia po sobie toksycznych półproduktów rozpadu, nie odkłada się w tkankach organizmów żywych, nie skaża gleby ani wody. Jednak najbardziej dobroczynny środek w nadmiarze szkodzi. Podobnie jest z ozonem – w za wysokim stężeniu powoduje kaszel, bóle gardła, głowy, senność. Objawy te nie występują przy właściwym użyciu ozonu.

Ozon stosowany jest również w medycynie. Ozonoterapia wspomaga leczenie tradycyjne. Ozon natlenia tkanki oraz ułatwia komórkowe procesy odnowy. Stąd jego wykorzystanie w leczeniu owrzodzeń, ropnych zmian na skórze i odleżyn. Przyspiesza także gojenie się oparzeń oraz trudno gojących się ran. Ozon podany bezpośrednio do naczynia krwionośnego umożliwia walkę z niedokrwieniem mózgu, serca, kończyn dolnych. Gaz ten pomaga wątrobie w odtruwaniu naszego organizmu, redukuje tłuszcz oraz toksyny, pobudza system odpornościowy człowieka.

Ozon wykorzystywany jest także w kosmetologii. Kosmetyki na bazie naozonowanej oliwy z oliwek chronią skórę i działają natleniająco i rewitalizująco. Nie tylko zresztą odmładzają cerę, ale również łagodzą różne zmiany chorobowe jak np. opryszczka, oparzenia słoneczne, stany zapalne przy cerze atopowej. Naozonowana oliwa jest też doskonałym środkiem do profilaktyki zakażeń stóp.

Podsumowując: ozon wykorzystywany jest w medycynie, do produkcji kosmetyków oraz do dezynfekcji zarówno w budynkach użyteczności publicznej, jak i w domach prywatnych, gdzie zwalcza grzyby, roztocza, insekty, drobnoustroje, pyłki kwiatowe i niepożądane zapachy. Odpowiednio wykorzystany ozon dobrze przysłuży się naszemu zdrowiu, pod warunkiem, że zastosujemy kilka zasad bezpieczeństwa podczas ozonowania pomieszczeń.
W czasie dezynfekowania ozonem należy przebywać poza pomieszczeniem, w którym pracuje ozonator.
Należy również usunąć z niego rośliny i zwierzęta.
Ozon nie niszczy przedmiotów, które poddamy jego działaniu.
Jeśli niemożliwe jest opuszczenie pomieszczenia przez osobę obłożnie chorą, ozonowanie jest możliwe, ale pod warunkiem założenia przez nią maski z aktywnym wkładem węglowym.
Tak więc ozon (przy zachowaniu minimalnych i niekłopotliwych środków ostrożności) leczy, upiększa i dezynfekuje.